wróć do:   2016
Historia informacji i zmian w serwisie w roku 2015
przejdź do:   2014 

24.12.2015 Z powodu niedawnych problemów ze zrywaniem siatki połączeń przez opóźnienia pociągów z Wrocławia, rozkład jazdy został zmodyfikowany i niektóre podróże do/z Liberca będą znów wymagały przesiadki w Harrachovie.

12.12.2015 GW Train Regio (wcześniej Viamont) wraz ze zmianą rozkładu jazdy zakończyły obsługę połączeń Szklarska Poręba Górna - Harrachov/Kořenov. Po 4 latach codziennych odwiedzin z krajobrazu stacji znikną też 'motoraczki' serii 810.

11.12.2015 Koleje Dolnośląskie uruchomiły na stacji Szklarska Poręba Górna kasę biletową.


Szklarska Poręba Górna 27.12.1999

09.12.2015 Koleje Dolnośląskie poinformowały dziś, że zostanie zachowana zagrożona ciągłość ruchu na przejściu granicznym Szklarska Poręba Jakuszyce – Harrachov. Komunikację pomiędzy Polską a Czechami zapewnią zgodnie z pierwotnymi założeniami czeskie jednostki serii 840. (Rynek Kolejowy: artykuł, zdjęcia)

02.12.2015 Koleje Czeskie obublikowały uaktualnienie rozkładu jazdy: od 13 grudnia do odwołania pociągi na odcinku Szklarska Poręba Górna - Harrachov mają być zawieszone bez zastępczej komunikacji autobusowej.

Informacja Kolei Dolnośląskich (za czt.org.pl):

W odniesieniu do przygotowywanego połączenia Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna potwierdzamy, że nadal oczekujemy na zmianę zapisów Miejscowego Porozumienia Granicznego, które umożliwią wjazd jednostek serii 840 CD (w sytuacjach awaryjnych 810) do Polski. Zarządca infrastruktury (Dolnośląska Służba Dróg i Kolei) zapewnił, że odpowiednie zmiany zostaną wprowadzone przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy.
Jednocześnie informujemy, że w przypadku, gdyby zmiana MPG nie nastąpiła od 13 grudnia br., możliwe jest wykorzystanie na odcinku przygranicznym autobusów szynowych SA134 Kolei Dolnośląskich. Strona czeska nie dysponuje bowiem obecnie taborem, który mógłby wjechać do Polski.

30.11.2015 Centrum Zrównoważonego Transportu: Wszystko wskazuje na to, że wbrew niedawnym zapowiedziom Kolei Dolnośląskich nie uda się w grudniu uruchomić połączeń między Szklarską Porębą i czeskim Libercem.


15.11.2015 Rynek Kolejowy: Powstały  wątpliwości, czy oddelegowane do obsługi międzynarodowej trasy jednostki Kolei Czeskich będą mogły przekroczyć polską granicę. Koleje Dolnośląskie zapewniają, że uruchomienie bezprzesiadkowych kursów nie jest zagrożone, a czeski tabor dojedzie do Szklarskiej Poręby bez przeszkód.

12.11.2015 Komunikacja zastępcza na odcinku Jelenia Góra - Jelenia Góra Zachodnia w okresie 12-25.11.2015 r.
Koleje Dolnośląskie: z powodu prac torowych, w dniach 12 – 25 listopada br. na odcinku Jelenia Góra – Jelenia Góra Zachodnia dla wybranych pociągów w dni robocze  wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. W dni wolne od pracy - to jest 11 listopada oraz weekendy 14 – 15 i 21 – 22 listopada pociągi kursować będą normalnie.
Przewozy Regionalne: na odcinku Jelenia Góra - Jelenia Góra Zachodnia, dla pociągów KAMIEŃCZYK relacji Szklarska Poręba Górna - Poznań Główny - Szklarska Poręba Górna, kursować będzie autobusowa komunikacja zastępcza.
PKP Intercity: pociągi TLK Karkonosze/Śnieżka kursują bez zmian.

10.11.2015 iDNES.cz: 'Pociągi, które od nowego rozkładu jazdy miały jeździć pomiędzy Libercem a Szklarską Porębą mają problem. Start połączenia jest zagrożony, gdyż nie wiadomo czy nowoczesne RegioSpidery będą mogły przekroczyć polską granicę.' Chodzi o brak dopuszczenia do eksploatacji pojazdów tego typu na terytorium RP. Wygląda, że po raz kolejny zapomniano o sprawdzeniu odpowiednich wymagań technicznych: tak było w 2011
roku, gdy czeskie szynobusy miały dojeżdzać do Jeleniej Góry, czy w lecie 2010, gdy uruchomienie połączeń do Czech po rewitalizacji było blokowane przez brak łączności.

18.10.2015 Od 27.10.2015 do 20.11.2015 na odcinku Szklarska Poręba - Kořenov kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa z pominięciem przystanków Szklarska Poręba Huta i Harrachov.

29.09.2015 PKP PLK opublikowała nowy roczny rozkład jazdy wchodzący w życie od 13 grudnia. Najważniejsze zmiany:
- w sezonie do 9 par pociągów z/do Liberca
- 40-minutowe 'skomunikowania' pociągów z Czech: w praktyce jedyne sensowne połączenie dla odwiedzających Polskę poza Szklarską Porębą jest jedynie w weekend, porannym kursem: SP Górna przyjazd 9.21 > w stronę Wrocławia odjazd 9.26. Niestety popołudniowy powrót to 30 minut na 'przesiadkę'
- tylko jeden pociąg IC: TLK Aurora, przyjazd rano i odjazd wieczorem
- Szrenica pierwszym pociągiem z Wrocławia w weekendy, zyskuje skomunikowanie do Czech


27.09.2015 Doskonała relacja (wyjaśnia powody opóźnień) i wiele zdjęć z przejazdu pociągów specjalnych Liczyrzepa/Józefina

22.09.2015 Z powodu przebudowy stacji Harrachov komunikacja zastępcza na odcinku
Harrachov - Kořenov (przesiadka na autobus w Jakuszycach) zostanie przedłużona do 19 listopada

20.09.2015 To były długie negocjacje ze stroną polską, ale udało się. Pierwszy bezpośredni pociąg powinien wyjechać na trasę w niedzielę 13 grudnia.  Udział w przejeździe zapowiedzieli premier Czech Bohuslav Sobotka i Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Więcej na 24jgora.pl

11.09.2015 Wiaduktów nie trzeba rozbierać. Tak orzekł Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie wiaduków w Piechowicach, prowadzących nad linią kolejową Jelenia Góra - Szklarska Poręba. To jednak nie kończy tematu. – Czekamy jeszcze na decyzję, do kogo należą te obiekty - więcej na nj24.pl (historia problemów z wiaduktami tutaj)

30.08.2015 Szklarską Porębę odwiedził pociąg specjalny Liczyrzepa/Józefina prowadzony parowozem Ol49-69 i lokomotywą spalinową SU45-115. Piękna pogoda sprzyjała oglądaniu tego wydarzenia, najciekawsze relacje: parowozy.net, tpszp.pl, e-szklarska.com, youtube


04.08.2015 W tym roku mija 5 rocznica uruchomienia przewozów na zrewitalizowanym odcinku Szklarska Poręba Górna - Harrachov: 2 lipca 2010 roku odbył się przejazd specjalny, jednak przez kolejne tygodnie pociągi docierały jedynie do Jakuszyc, gdzie konieczna była przesiadka na autobusy z powodu nieuwzględnienia konieczności zapewnienia łączności pomiędzy posterunkami ruchu w Polsce i w Czechach. Przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli inspekcja wskazała również inne obszary, gdzie mankamenty natury administracyjnej wydłużyły czas trwania, podniosły koszt i obniżyły końcowy efekt modernizacji, jak:
"W konsekwencji braku dokładnego uzgodnienia wytycznych, mimo iż wniosek o dofinansowanie Projektu określał, że linia będzie przystosowana do predkości 50 km/h i wykonana zostanie kompleksowa odnowa obiektów inżynieryjnych, to „Projekt: Modernizacja linii kolejowej nr 311…” wskazywał jako cel uzyskanie prędkosci dla pociagów pasażerskich 40 km/h i do niej dostosowywał zalecenia dotyczące konstrukcji nawierzchni i parametrów układu torowego oraz nie dla wszystkich obiektów inżynieryjnych wskazywał dokładną lokalizację i wykaz prac do wykonania. W efekcie STWiORB zawierała jako wytyczne dla wykonawcy również prędkość 40 km/h i określała niepełny zakres robót na obiektach, w związku z czym następnie zlecano roboty dodatkowe." "Wykonawca dokumentacji potwierdził brak otrzymania wytycznych i wyjasnił: „założyłem, że minimalna prędkość pociągów będzie V=40 km/h. Jednak zakładany zakres robót: (...) umożliwiają jazdę z prędkoscia V=60km/h z punktowymi ograniczeniami z powodu małych promieni łuków. Decyzja należała do Zamawiajacego”.

"Ustalono zbyt krótki termin realizacji Projektu, skutkiem czego była konieczność trzykrotnego przedłużania aneksami do Umowy terminu jego zakończenia oraz częsc zleceń wykonanych w związku z remontem i uruchomieniem linii nie została ujęta w Projekcie ze względu na wykroczenie poza ramy czasowe."

"W realizacji Projektu wystapiły przychody w łącznej kwocie 1 414 135,51 zł (brutto) ze sprzedaży złomu, tj. starych elementów torów oraz ze sprzedaży drewna pochodzącego z wycinki drzew. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie nie dokonywano analizy przedsięwzięcia, pod kątem możliwości wystapienia dochodów w ramach realizacji projektu. Tymczasem w opracowaniu projektowym modernizacji wskazano, że na linii znajdują się szyny starego typu i konieczna będzie ich wymiana, a także konieczna będzie wycinka drzew – stąd możliwe było do przewidzenia, że odzyskany zostanie złom i drewno, a zatem powstana dochody w Projekcie."

Dla przypomnienia, w trakcie rewitalizacji usunięto wszystkie poniemieckie słupy sieci trakcyjnej zachowane wzdłuż szlaku (oprócz jednego). Dodały one niewielką wartość finansową do przychodów, których i tak nie zakładano, za to utracono bezcenne obiekty historyczne.

Na szczęście główny cel projektu został osiągnięty i regularne przewozy kolejowe cieszą się popularnością. Po upływie 5 lat (okres trwałości projektu) linia mogłaby zostać zamknięta. Zamiast tego od grudnia, wraz z przejęciem obsługi przez České dráhy liczba pociągów zwiększy się, pojawi się nowoczesny tabor oraz  nie będzie potrzebna przesiadka w Kořenovie. To dobrze rokuje na przyszłość - oby na 10-lecie świętowanie było huczne!

26.06.2015 Organizator przewozów w kraju libereckim opublikował projekt przyszłorocznego rozkładu jazdy na trasie Szklarska Poręba Górna - Liberec. Utrzymuje on dotychczasowy schemat połączeń: 3 pary całoroczne codziennie, dodatkowe w weekendy, święta oraz codziennie w sezonie zimowym i letnim - zwiększając maksymalną liczbę do 9 par pociągów.

26.06.2015 Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu ogłosiła przetarg na odśnieżanie zmechanizowanym sprzętem odśnieżnym linii kolejowej nr 311 na odcinku Szklarska Poręba Górna – Granica Państwa

12.06.2015 Oprócz pociągu specjalnego Liczyrzepa Wrocław Gł. - Szklarska Poręba Górna -
Wrocław Gł., 30 sierpnia uruchomiony zostanie także pociąg Józefina Szklarska Poręba Górna 13.30 - Piechowice 14.00/14.10 - Szklarska Poręba Górna 14.35 . Na oba pociągi do 30 czerca w przedsprzedaży obowiązują promocyjne ceny przejazdów. Szczegóły: TurKol


07.06.2015 W najbliższą niedzielę wprowadzona zostaje korekta rozkładu jazdy - kilkuminutowe zmiany dotyczą jedynie niektórych pociagów

02.06.2015 PKP S.A. ogłosiła postępowanie na roboty budowlane polegające na likwidacji obiektów budowlanych. Wśród wymienionych znajdują się między innymi:
- Jelenia Góra Cieplice : budynek WC
- Piechowice Dolne : budynek stacji, magazyn,
budynek WC
- Szklarska Poręba Średnia :
magazyn, budynek WC

PKP PLK ogłosiły przetarg na pozyskanie i zrywkę drewna wzdłuż linii kolejowej nr 311 Jelenia Góra - Szklarska Poręba.

14.05.2015 Spółka PKP PLK poinformowała o ukończeniu modernizacji peronów w Piechowicach i Jeleniej Górze Zachodniej.
Więcej na stronach 24jgora.pl i PKP PLK

08.04.2015 W nocy z niedzieli na poniedziałek w Szklarskiej Porębie doszło do pożaru budynku PKP, znajdującego się przy ulicy Muzealnej. Spaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu. Więcej na 24jgora.pl

21.03.2015 W związku z pracami torowymi po stronie Republiki Czeskiej, prowadzonymi na odcinku Harrachov - Kořenov w okresie 01.04 - 30.09.2015 wszystkie pociągi w komunikacji z Czechami kursować będa w relacji Harrachov - Szklarska Poręba Górna - Harrachov. (źródło: Przewozy Regionalne)
Autobusy komunikacji zastępczej, skomunikowane z pociągami, kursować będą w relacji
Kořenov - Szklarska Poręba Jakuszyce - Kořenov.

01.03.2015 Dwa wiadukty, znajdujące się w Piechowicach nad linią kolejową z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby, mają zostać rozebrane na koszt samorządu. Taką decyzję podjął Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego > czytaj na nj24.pl
Więcej o historii wiaduktów w Piechowicach: Zamknięcie odcinka Piechowice - Szklarska Poręba 26.11.2013 - 13.01.2014


01.03.2015 Kraj liberecki w Czechach ogłosił, że od nowego rozkładu jazdy wprowadzi bezpośrednie pociągi z Liberca do Szklarskiej Poręby > czytaj na kurierkolejowy.eu


05.02.2015 Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego wraz z Martinem Putą, Hetmanem Kraju Libereckiego wziął dzisiaj udział w spotkaniu dotyczącym rozwoju infrastruktury kolejowej na pograniczu polsko-czeskim. (...) Obszarem podejmowanych zagadnień jest m.in. wydłużenie odcinka linii kolejowej między Szklarską Porębą Górną a czeskim Korenov, dzięki czemu pasażerowie będą mogli dojechać aż do Liberca, a także poprawa organizacji ruchu drogowego na trasie Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba, tak aby usprawnić funkcjonowanie komunikacji zbiorowej na tym obszarze > UMWD

05.02.2015 Mirosław Siemieniec, rzecznik Polskich Linii Kolejowych informuje, że zostały złożone wnioski o pozwolenie na wycinkę drzew z sąsiedztwa linii kolejowej Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna > Jelonka.com

29.01.2015 Dziś ruch po raz kolejny wstrzymało drzewo leżące na torach > Rynek Kolejowy

19.01.2015 Bistro Szklarka w budynku dworca Szklarska Poręba Górna otwarte!
W dawnych pomieszczeniach kasowych dostępne są napoje, przekąski, pamiątki, oraz przechowalnia bagażu. Wkrótce powinnien też być możliwy zakup biletów na pociąg.

15.01.2015 W miniony weekend, wbrew zapowiedziom, nie odbyła się wycinka drzew na trasie do Szklarskiej Poręby. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniają jednak, że sytuacja na linii jest na bieżąco monitorowana, a PLK są w stałym kontakcie z przewoźnikami. Więcej na rynek-kolejowy.pl

13.01.2015 Przedstawiciele władz Kolei Dolnośląskich zapewniają, że zawieszenie przewozów na odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba, które nastąpiło w piątek, ma związek tylko z „warunkami naturalnymi”, a nie z niską frekwencją w pociągach. Przeciwnie: władze KD mają m.in. nadzieję, że uda im się przekonać samorządowców ze Szklarskiej Poręby do uruchomienia miejskiej komunikacji „dowozowej” do pociągów. Więcej w artykule - transport-publiczny.pl


13.01.2015 TurKol organizuje w dniu 30.08.2015 przejazd specjalny na trasie Wrocław - Szklarska Poręba - Wrocław
pociągiem Liczyrzepa prowadzonym parowozem!

12.01.2015 Od 13.01 zostaje przywrócony ruch pociągów na odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna. Za pociąg ze Szklarskiej Poręby - RUDAWY (69828), na odcinku Szklarska Poręba Górna – Jelenia Góra uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastepcza, natomiast wszystkie pozostałe pociagi, począwszy od pociągu IZERY, bedą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy.

Od 14 stycznia 2015 roku wszystkie pociagi Kolei Dolnosląskich na tym odcinku będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy.

11.01.2015 Na stację Szklarska Poręba Górna wraca życie: w przyszłym tygodniu (od 19.01, o ile nie przeciągnie się wydawanie decyzji) 'pełną parą' rusza bistro Szklarka. W dawnych pomieszczeniach kasowych dostępne bedą napoje, przekąski, pamiątki, oraz przechowalnia bagażu. Wkrótce powinnien też być możliwy zakup biletów na pociąg.

11.01.2015 Rok temu po raz drugi wznowiono kursowanie pociągów do Szklarskiej Poręby Górnej (po falstarcie w listopadzie). Historia wstrzymania ruchu w artykule Zamknięcie odcinka Piechowice - Szklarska Poręba 26.11.2013 - 13.01.2014


10.01.2015 Zdjęcia z wczorajszego ratowania pociągu KD (K-Report)

09.01.2015 Dzisiaj około godz. 11:05 pomiędzy stacją Górzyniec a Piechowice pociąg Kolei Dolnośląskich wjechał w leżące na torach drzewo. Doszło do uszkodzenia pojazdu EN57AL-1938, szlak został zamknięty. Jest to kolejny w ciągu trzech tygodni przypadek zamknięcia szlaku z powodu drzewa na torach.W związku z zaistniałą sytuacją stanowiącą zagrożenie bezpieczeństwa dla ruchu pociągów, Koleje Dolnośląskie podjęły decyzję o zawieszeniu połączeń na odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna. W zamian za pociągi uruchomiona została autobusowa komunikacja zastępcza - szczegóły

Aktualizacja: PLK- W weekend prowadzona będzie wycinka drzew na trasie do Szklarskiej Poręby (Rynek Kolejowy)

Przez dużą część dnia Szklarska Poręba Górna była odcięta od świata, gdyż opady śniegu po stronie czeskiej wstrzymały pociągi GW Train Regio


Historia informacji i zmian w serwisie  przejdź do roku: 2016  2014  2013  2012  2011  2010